Vasaras vidū dārznieki bieži pamana nepatīkamu ainu – nenogatavinātas ērkšķogas masveidā nokrīt zemē. Šī ir izplatīta problēma, taču to var apturēt ar vienu savlaicīgu darbību.
Miltrasa bieži vien ir priekšlaicīgas olnīcu un ogu krišanas vaininiece. Šī sēnīšu kaite vājina krūmu, traucējot augļu barošanos un izraisot to krišanu.
Arī mitruma trūkums jūlijā, īpaši ogu piepildīšanās periodā, izraisa ogu nokrišanu. Ērkšķogām ir virspusēja sakņu sistēma, kas ir jutīga pret augsnes izžūšanu.
Kaitēkļu, piemēram, maijvaboles kāpuru vai griezējtārpu, radītie sakņu bojājumi liedz augam pilnvērtīgi baroties. Tas neizbēgami ietekmē ražas saglabāšanu.
Kālija un fosfora deficīts augsnē ogu veidošanās laikā padara kātus trauslus. Bez šiem elementiem augs nevar noturēt piepildītos augļus.
Vienkārša jūlija apstrāde ar pieejamu līdzekli kļūst par glābiņu. Mēs runājam par parastās cepamās sodas šķīdumu, kas efektīvi nomāc miltrasas attīstību un stiprina augu.
Lai pagatavotu darba šķīdumu, ņem divas ēdamkarotes cepamās sodas. Tās rūpīgi izšķīdina desmit litros silta ūdens, pievienojot 40–50 gramus veļas ziepju labākai saķerei.
Iegūto šķīdumu vakarā vai mākoņainā laikā bagātīgi apsmidzina uz visa ērkšķogu krūma. Īpaši rūpīgi apstrādā lapu apakšpuses un dzinumu pamatnes.
Soda rada sārmainu vidi uz lapu un dzinumu virsmas, kas ir nelabvēlīga sēnei. Vienlaikus tā kalpo kā viegla lapotnes mēslošana, stiprinot auga audus.
Šāda apstrāde tiek veikta vienu reizi jūlija vidū, pievēršot uzmanību profilaksei. Šis ir svarīgs brīdis jau izveidojušos olnīcu saglabāšanai un augošu ogu attīstībai.
Tūlīt pēc apstrādes ieteicams krūmus bagātīgi laistīt, ja augsne ir sausa. Tas nodrošinās augu ar mitrumu un palīdzēs saknēm absorbēt barības vielas.
Jau pēc dažām dienām kļūs manāma birstošo ogu samazināšanās. Savlaicīgi pasākumi ļauj saglabāt lielāko daļu ražas uz zariem, līdz tā ir pilnībā nogatavojusies.